ronimistehnika

tarkus mägedes

1 Kommentaar

Meie Kazbeki ehk Mkinvartsveri (5033m või 5047m kõrgust erinevatel andmetel, miks ei hakka hetkel nina toppima vaidlustesse) reis Tarmo Rigaga oli minu neljas sinna. Senini on 2 olnud talvel ja 1 suvel.

Kõik on enam-vähem läinud ilma nässu, natuke. Ka see kordne veid. Peaeesmärk 3B jäi täitmata, kõrval eesmärgid ehk arutelu Tarmoga teemal: "Eesti kõrgalpinismi tulevik ja tänapäev" möödus meeldivas väitluskeskkonnas.

Tunnustamaks tuima järjekindlust andis Matkamaailm ehk Üllar kaasa kaks pakki Trek-N-Eat toitu. Tegemist on Šveitsi firmaga, seega peaks juhuslikkus olema välditud. Nii Jambalaya, kui ka kartuli „stirrfrai“ veiseliha ja roheliste ubadega (Hearty Potato Stir Fry with Beef and Green Beans) pidavat olema uued maitsed. Vastu nõudis Üllar kommentaari, mis ulatuks kaugemale, kui et: "sõime seda T-N-E’i aga Adventur Food on hoopis parem". Viimast oli meil ka kaasas, aga nn õhtusööke ei teinud seekord lahtigi. Olime liiga vähe aega.

Toitudest. Pakendid on mõlemal sisu 170 gr pluss kott umbes 20 gr kokku umbes 190 gr. Sain jutust aru, et varasemat 100 gr üheinimese ports ja 200 gr 2 inimese portsu Trek-N-Eat enam ei tooda. Päris suur ports, aga kahepeale täpselt paras. Eriti kui oled Joosuga mäes, saad ikka oma 110 gr kätte.  Üksi olles siis vist jah on vbl palju, aga kui sundida ennast kõike ära sööma saab hädavajalikud kalorid kätte. Või on alternatiiviks väike söögitermos, kuhu toit sisse (ja kuumvesi peale). Kui alles jääb, siis järgmise toitukorra põhi.

Jambalaya – taimetoit. Vegan, nagu nad šveitslased ise ütlevad, gluteeni vaba! 626 kcal –

Taimetoit

Taimetoit

normaalne hulk.

Sisaldab pikateralist riisi, maisi, porgandit ja muud ilusat. Nagu nad reklaamivad cajuni ja kreooli köögist pärit, aga kuulsaks valmistatud New Orleansis, mis on tegelik Jambalaya pealinn.

Toidu kõike hõlmavaks eeliseks on selle valmimise aeg -  2 minutit!

Art. # TnE Vegetable Jambalaya: 8019385

Trek‘n Eat Hearty Potato Stir Fry with Beef and Green Beans (Kartuli „stirrfrai“ veiseliha ja roheliste ubadega). Ka pakendis 600+ kcal ja gluteeni vaba.

Kartuli stirrfrai

Kartuli stirrfrai

Motto: söö nagu emme juures. Jep on ta jah nii, vbl Šveitsis.  Sisuks nats veise hakkliha, kartuli viilukesed, rohelised 1,5-2 cm rohelised oad ja  midagi veel.

Valmimise aeg 10 minutit. Mis võrreldes eelmisega on kõva mahajäämus, eriti kui kaloreid sama palju. Ju liha siis haudub kauem.

Art. # TnE Hearty Potato Stir Fry with Beef and green Beans: 8019383.

Mida me eelistasime

Illustreeriv foto:

Maitse-eelisistused selgelt näha. Jäägi sõi ära meie prantsuse sõber Etienne

Maitse-eelisistused selgelt näha. Jäägi sõi ära meie prantsuse sõber Etienne

 

Subjektiivsed maitseelamused, Jambalaya tundus maitselt neutraalsem ja kergemini alla libisev. Stirrfari puhul, aga kuidagi need rohelised oad jätsid nätske mulje. Rohelised oad ju muidu on supertoit – nt aurutatuna, võid ja paremsaani peale. Nats soola ning pipart. Noh nagu Sipelgas Markole teeb, kui see kodus on.

Ühesõnaga tundus üks nagu tavaline sublimaat, teine s.o Jambalaya, aga selline, mille kaasavõtmises järgmisele  ekspetile vast kahtlust pole. Söögiks kõlbavad mõlemad, aga minu eelistus on jah seekord taimsel toidul.

Tegelikult on Trek-N-Eatil varuks ka üks teistmoodi toit, mis mulle meeltmööda – küpsisepakk. Sellest siin ei kirjuta jätan varuks.

Et ei tekiks väga ühekülgne postitus põgusalt maitse-eelistustest ka Adventure Foodi hommikusöökide osas. Pean kõiki pudrusõpru kurvastama ning nentima, et Adventure Food on hakkama saanud tõeliselt mõnusa hommikusöögiga Knusper Müsli, mille kõrval igasugune Expedition Breakfast tundub arusaamatus. Tõenäoliselt on probleem selles, et isu igatsorti kiirhelvestest ja Maša i Medvedidest on täis söödud.

Aga kui  sisenete Solarisesse või Selveisse on riiulis ühed pakikesed,curry sõpradele. Kaasa võtmiseks. Need on oluline väljakutse matkatoidutootjatele!

Tõsine alternatiiv!!!

Tõsine alternatiiv!!!

Sama tehnoloogia, mis matkatoitudel. Tehakse valmis, külmutatakse ja siis aurutatakse vesi välja – sublimatsioon. Ettevaatlik tuleb olla ainult kahe asjaga, pakk on vähe õhem ja igas pakis on väike lusikas. Maitseained on eraldi väikses pakikeses suure sees, st kui keegi tahab ainult riisi ja nt kala siis võib curry ära jätta. Pakil kogukaalu ainult 93 gr, millest toitu kuivana 80 gr n.ö keedetuna 230 gr. Kaloreid portsionile 307 kcal. Hind solarises 2.75. Ei ole paha, mis!!

Kui maitsetõrget pole kujutan ette sellistele j"oosutüüpi" kõrgel vähesööjatele individuaalpakikeseks paras või isegi suur.

Viimaks nipp Tarmo kõrgmäestiku köögi poolelt.

IMG_1751_W

 

Torn on kõrge kuna Georgias väikseid gaasiballoone veel müügis ei ole, muidu oleks keskel väike balloon. Nimelt jahedas nagu Meteojaam oli ja balloni lõpupoole tekib tavaline nn gaasi jama. Ballooni jahtumine, mida võimendab gaasi väljumine ja surve langus. All kruusis on esimene ports kuuma vett koos teepakikesega. See lööb ülejäänud torni meeldivalt kuumaks ja gaas vuhiseb jälle!

4 Kommentaari

Jõudu,

Avaldame eelteate treening-laupäevaku "Ronimisjooks" toimumise kohta 29. oktoobril 2011. Registreerida võib kas siin kommentaarides või Priit Joosu priit.joosu ätt gmail.com.

Täpsema trassikirjelduse avaldame septembri lõpuks - oktoobri esimeseks nädalaks. Üldjoontes alada samad - vastupidavus ehk kummivedu, ronimine vbl kirkadega vbl mitte, laskumine, tõusmine, traverseerimine. Riietus alpinistlik, jalatsid kas saapad või ronimissussid. Asukohaga Tallinnas.

KOMMENTEERI

Jõudu,

Kõik kes suvel Tallinna manu, aga tahaks väikest välironimise trenni teha järgnev üleskutse teile.

Näiteks 2 korda nädalas teisipäeviti ja neljapäeviti, või kuidas kokkuleppele saame. Teha treeningut Astangul linnapoolses augus (hiljem võib ka Väos, seal ei pastnud liialt vett olema).

Esimene kord on tulev neljapäev kella 18:00 paiku algusega. Madis.R ja  Andres. R. on tulemas.

Kaasa peaks võtama isikliku ronimisvarustuse, sussid, vöö ja julgestusvahendi. Kui on endal klemme, frende ja naelu võtke aga kaasa, aga saame ka muidu hakkama.

Harjus kavas altjulgestusega ronimine, erinevate julgestuspunktide loomine jne. Teretulnud ka kõik, kes varem seda teinud pole, väike baaskoolitus kuulub asja juurde. 

Hea kui annaksite blogivahendusel teada kas huvi on või võib helistada ka mulle. Siis teab arvestada, mis toimub, mis mitte.

Astangu

ALPINISM.EE RONIMISJOOKS

1.      EESMÄRK JA ÜLESANDED

Treening-laupäevaku eesmärgiks on luua vahetu füüsilise ja vaimse stressi olukord ning lahendada selle käigus mägironimisel võimalikke ettetulevaid olukordi. Trass läbitakse  ajavõtuga. Laupäevak on mõeldud kõigile, kellel on olemas eelnev kokkupuude mägironimise ja selle tehniliste võtetega. Vaja läheb algteadmisi kalju- ja jääronimisest ning köietehnikast. Trassi läbimine pakub võimaluse valmistuda mägedesse minekuks. Treening-laupäevaku käigus lahendatavad ülesanded on loodud viisil, mis võimaldavad osavõtjatel neid korduvalt läbida ning võrrelda ajavõtu kaudu oma füüsilist ning tehnilist arengut.

2.      TREENING-LAUPÄEVAKU AEG JA KOHT

Treening-laupäevak toimub 20. novembril 2010 Astangul algusega kell 11. Trassi tutvustatakse kell 10:30.

3.      LÄBIVIIJA JA JUHTIMINE

Treening-laupäevaku viib läbi Matkamise ja Mägironimise Edendamise Klubi MTÜ. Info ja eelnev registreerimine Priit Joosu priit.joosu@gmail.com, tel 5164180 või Siim Kadak siim@skaib.ee.

4.      TEGEVUSED

4.1.  Osalejad lähevad rajale üksikstardist.

4.2.  Trass läbitakse katkematu ajavõtuga.

4.3.  Kõik alpinismitehnilised elemendid tuleb nii “nagu päris”, näiteks laskumisel peab haarav olema võimeline haarama jne.

4.4.  Arvestust peetakse eraldi naiste ja meeste osas.

4.5.  Trassi kirjeldus:

I etapp – kummiga jooks 2,1 km (joonisel punane rada)

Mehed lohistavad enda järel kahte ja naised ühte kummi. Kummid on korraldajate poolt varustatud kinnituskohtadega. Arvatav trassi läbimise aeg on umbes 14-25 minutit sõltuvalt, kas osaleja kõnnib või jookseb. Etapi eesmärk on viia osaleja füüsiline konditsioon stressiläveni, mis simuleerib tõusu.

II etapp – kaljuronimine ja laskumine (joonisel põhironimiskoht)

Kaljuronimise rada kulgeb mööda Astangu põhironimiskoha kõige lihtsamat pragu ja paikneb seina keskosas. Ronimisalale ei kohaldata piiranguid. Korraldajad võivad lisaelemendina kaljuronimisele kasutada  nelja kuni viite fikseeritud  julgestuspunkti, millesse tuleb klikkida „altjulgestust simuleeriv köis”. Köis tuleb sõlmega vöösse siduda. Ülemisele kaljuservale jõudes kinnitab osaleja end kohtuniku julgestusaasa. Seejärel paneb ennast laskumisköiele (haarav + laskumisvahend) ja sõidab alla. Tegevused toimuvad kohtuniku julgestuses. Orienteeruv läbimisaeg on 2–12 min.

III etapp – haaratsiga tõus ja laskumine

Tegevus toimub sama seina vasakpoolses osas. Põhimõtted on samad mis II-l etapil. Kasutades tõusul üht haaratsit peab vahendi eesosas olema karabiin ja haarav sõlm, mis on kaudses ühenduses vööga. Kahe haaratsiga tõustes ei pea haaravat sõlme olema juhul, kui mõlemad haaratsid on ühenduses vöösüsteemiga. Karabiine tuleb kasutada. Orienteeruv läbimisaeg 4–12 min.

IV etapp – kerge drytool (joonisel drytool`i koht)

Osaleja jookseb põhironimiskohast 200–300 meetrit Õismäe poole nn esimese ronimiskohani ja laskub mööda lihtsat rusunõlva alla. Kohale jõudes paneb alla kassid ja ronib kasutades kahte kirkat. Osaleja võib kasutada korraldajate kirkasid, mis asuvad trassil. Kassid peavad endal kaasas olema. Ronimine toimub kohtuniku julgestuses, osaleja peab julgestusköie otsa kohtuniku jaama tagasi tooma. Orienteeruv läbimisaeg ~10 min. Peale sooritust jookseb osaleja tagasi stardialasse, kus fikseeritakse trassi läbimise aeg.

5.      TRAHVID

Eksimuste korral (sh varustuse kaotus) antakse karistuspunkte, mis minutiteks ümberarvestatuna lisatakse trassi läbimise ajale. Eeldatav trassi läbimise aeg on 45 min – 1 h 15 min.

Ronimise etappidel lahtikukkumine alandab automaatselt osaleja lõpptulemust, st puhtalt ronimise ja läbimisaja puhul antakse prioriteet puhtalt ronimisele. Näiteks osaleja X läbib trassi puhtalt koguajaga 50 minutit; osaleja Y läbib trassi 40 minutiga kukkudes lahti ühe korra; osaleja C läbib trassi 39 minutiga, kuid kukub lahti kaks korda. Osalejate lõppjärjestus on X, Y, C.

6.      OSAVÕTJAD

Osa võivad võtta kõik soovijad, kes omavad ronimise ja tehniliste vahendite kasutamise kogemust. Osalemine toimub omal riisikol ning osavõtja kinnitab, et ta on teadlik kõikidest riskidest.

7.      VARUSTUS

Osalejale vajalik varustus on: kiiver, alumine julgestussüsteem, kindad, karabiinid, kassid laskumisvahend, enesejulgestusotsad ning kaks kirkat. Juhul, kui osalejal on üks kirka, tuleb kaasas vedada ka liitrist täidetud veepudelit. Kirkade puudumisel aga kahte liitrist veepudelit. Osaleja kannab isiklikku varustust terve trassi läbimise vältel endaga kaasas. Käsivarred ja jalasääred peavad olema kaetud.

8.      MUU OLULINE TEAVE

8.1.  Mittestandardne varustus tuleb eelnevalt kooskõlastada korraldajate ja peatreeneriga.

8.2.  Osavõtumaksu ei ole.

8.3.  Kohapeal registreerimine ei taga osalejale trassi läbimise võimalust. Vajalik on eelnev registreerimine.

8.4.  Korraldajatel ja peatreeneril on õigus teha juhendis muudatusi ka kohapeal (näiteks erakorralised ilmastikutingimused, osalejate liig suur või väike huvi jms).

8.5.  Kõik kulutused seoses kohalesõidu, majutuse jm kannab osaleja. Toitlustust planeeritud ei ole.

8.6.  Võimalusel jagatakse kiirematele trassiläbijatele meeneid.

8.7.  Korraldajad võivad osaleda ja paljud ka osalevad ise.

Kuna trassid ja ülesanded on kõigile teada innustame osalejad enne treening-laupäevakut nende läbimist harjutama! Kõik rajad on lihtsad ja ei nõua spetsiaalseid ronimise oskusi. Eesmärk on läbida trass pinge situatsioonis ja mõeldud pigem vastupidavusele. Kummijooksu treenimiseks/proovimiseks on Astangu seina vasakpoolses osas ladustatud kaks paari autokumme meestele ja üks autokumm naistele. Kummidel ettevalmistatud aasad. Trenniks vajalik endal kaasa võtta vöö ja nöör endast kummini (võistlustel ühendusnöör korraldajate poolt ettevalmistatud)

KKK

Aga paar täpsustust.

- kaljuronimise ajal peavad kirkad kotis olema või on neid lubatud seinal kasutada?

[Priit Joosu] II etapp on ronimine kirkadeta ehk kirkad kotis aga mitte käes
- drytooli juures on laskumise(köie otsa tagasitoomise) osa lahtiseks jäetud. Kas siin on mõeldud mingit köiel laskumist või ringiga köie ots peos alla tulemist või siis köie otsa alla viskamist või veel miskit muud?

[Priit Joosu] esmaste plaanide kohaselt laskumist ei tule, köie ots peab jõudma kohtuniku jaama karabiini – köie ots tuleb tuleb peos jaama
- osavõtutasu pole mainitud, kas see õige?

[Priit Joosu] õige, kuigi annetused on alati teretulnud J . Algne plaan oli teha mõnus treeningüritus väikse võistlusmomendiga, aga juhul kui tuleb väga palju osalejaid võiks mõelda mingi supi peale, oli ka mõte õhtul mingi saun kinni panna – aga eks näis.

LISA KOMMENTAAR

4 Kommentaari

Natuke mõttetööd enne väsitavale nädalavahetusele vastuminekut..
Kas alljärgneval pildil on midagi valesti? Mis? Kuidas oleks õige? Mida teha, kui esimene mees kukub? Aga tagumine?
Õige vastuse eest auhinda paraku ei saa, sest ega ma ise ka tea, mis see päris õige vastus on. Aga pakkuge ikka..