varustus

vidinad

KOMMENTEERI

Hinnad on erakordselt odavad, tulu läheb heal otstarbel. 

Kõrgmäestiku saapad Everest Millet nr 43 1/3. Vana mudel, aga super korras. Hind 200 euri. 

(vt ka https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/millet-everest-summit-goretex/126425/p)
20171113_214923 20171113_215151 20171113_215207 20171113_215223 20171113_215234 Millet Everest

Tuulekindel fliisjakk /softshell Mountain Equipment suurus L (Kristjan-Erikule õlgadest ja rinnast kitsas). Tipp topp korras. Hind 15 euri

20171113_215406 Mountain Equipment

Püksid ISC suurus 52 sobivad nii mäkke, kui ka sohu, kogu külje pikkuses avatavad. Kasutatud. 10 euri. 

20171113_215504 20171113_215545

 

ISC Test Team kapuutsiga softshell jakk nr 52. (Kristjan-Eriku suurus). Kasutatud 10 euri.

20171113_220140 20171113_220126

Koorikjakk ISC nr 52, teibitud ja puha, hea kerge. 15 euri.  

20171113_220220 20171113_220205

 

Kui huvi on kirjuta või helista Kristjan-Erikule, kristjan.erikATalpinsim.ee

 

 

1 Kommentaar

Meie Kazbeki ehk Mkinvartsveri (5033m või 5047m kõrgust erinevatel andmetel, miks ei hakka hetkel nina toppima vaidlustesse) reis Tarmo Rigaga oli minu neljas sinna. Senini on 2 olnud talvel ja 1 suvel.

Kõik on enam-vähem läinud ilma nässu, natuke. Ka see kordne veid. Peaeesmärk 3B jäi täitmata, kõrval eesmärgid ehk arutelu Tarmoga teemal: "Eesti kõrgalpinismi tulevik ja tänapäev" möödus meeldivas väitluskeskkonnas.

Tunnustamaks tuima järjekindlust andis Matkamaailm ehk Üllar kaasa kaks pakki Trek-N-Eat toitu. Tegemist on Šveitsi firmaga, seega peaks juhuslikkus olema välditud. Nii Jambalaya, kui ka kartuli „stirrfrai“ veiseliha ja roheliste ubadega (Hearty Potato Stir Fry with Beef and Green Beans) pidavat olema uued maitsed. Vastu nõudis Üllar kommentaari, mis ulatuks kaugemale, kui et: "sõime seda T-N-E’i aga Adventur Food on hoopis parem". Viimast oli meil ka kaasas, aga nn õhtusööke ei teinud seekord lahtigi. Olime liiga vähe aega.

Toitudest. Pakendid on mõlemal sisu 170 gr pluss kott umbes 20 gr kokku umbes 190 gr. Sain jutust aru, et varasemat 100 gr üheinimese ports ja 200 gr 2 inimese portsu Trek-N-Eat enam ei tooda. Päris suur ports, aga kahepeale täpselt paras. Eriti kui oled Joosuga mäes, saad ikka oma 110 gr kätte.  Üksi olles siis vist jah on vbl palju, aga kui sundida ennast kõike ära sööma saab hädavajalikud kalorid kätte. Või on alternatiiviks väike söögitermos, kuhu toit sisse (ja kuumvesi peale). Kui alles jääb, siis järgmise toitukorra põhi.

Jambalaya – taimetoit. Vegan, nagu nad šveitslased ise ütlevad, gluteeni vaba! 626 kcal –

Taimetoit

Taimetoit

normaalne hulk.

Sisaldab pikateralist riisi, maisi, porgandit ja muud ilusat. Nagu nad reklaamivad cajuni ja kreooli köögist pärit, aga kuulsaks valmistatud New Orleansis, mis on tegelik Jambalaya pealinn.

Toidu kõike hõlmavaks eeliseks on selle valmimise aeg -  2 minutit!

Art. # TnE Vegetable Jambalaya: 8019385

Trek‘n Eat Hearty Potato Stir Fry with Beef and Green Beans (Kartuli „stirrfrai“ veiseliha ja roheliste ubadega). Ka pakendis 600+ kcal ja gluteeni vaba.

Kartuli stirrfrai

Kartuli stirrfrai

Motto: söö nagu emme juures. Jep on ta jah nii, vbl Šveitsis.  Sisuks nats veise hakkliha, kartuli viilukesed, rohelised 1,5-2 cm rohelised oad ja  midagi veel.

Valmimise aeg 10 minutit. Mis võrreldes eelmisega on kõva mahajäämus, eriti kui kaloreid sama palju. Ju liha siis haudub kauem.

Art. # TnE Hearty Potato Stir Fry with Beef and green Beans: 8019383.

Mida me eelistasime

Illustreeriv foto:

Maitse-eelisistused selgelt näha. Jäägi sõi ära meie prantsuse sõber Etienne

Maitse-eelisistused selgelt näha. Jäägi sõi ära meie prantsuse sõber Etienne

 

Subjektiivsed maitseelamused, Jambalaya tundus maitselt neutraalsem ja kergemini alla libisev. Stirrfari puhul, aga kuidagi need rohelised oad jätsid nätske mulje. Rohelised oad ju muidu on supertoit – nt aurutatuna, võid ja paremsaani peale. Nats soola ning pipart. Noh nagu Sipelgas Markole teeb, kui see kodus on.

Ühesõnaga tundus üks nagu tavaline sublimaat, teine s.o Jambalaya, aga selline, mille kaasavõtmises järgmisele  ekspetile vast kahtlust pole. Söögiks kõlbavad mõlemad, aga minu eelistus on jah seekord taimsel toidul.

Tegelikult on Trek-N-Eatil varuks ka üks teistmoodi toit, mis mulle meeltmööda – küpsisepakk. Sellest siin ei kirjuta jätan varuks.

Et ei tekiks väga ühekülgne postitus põgusalt maitse-eelistustest ka Adventure Foodi hommikusöökide osas. Pean kõiki pudrusõpru kurvastama ning nentima, et Adventure Food on hakkama saanud tõeliselt mõnusa hommikusöögiga Knusper Müsli, mille kõrval igasugune Expedition Breakfast tundub arusaamatus. Tõenäoliselt on probleem selles, et isu igatsorti kiirhelvestest ja Maša i Medvedidest on täis söödud.

Aga kui  sisenete Solarisesse või Selveisse on riiulis ühed pakikesed,curry sõpradele. Kaasa võtmiseks. Need on oluline väljakutse matkatoidutootjatele!

Tõsine alternatiiv!!!

Tõsine alternatiiv!!!

Sama tehnoloogia, mis matkatoitudel. Tehakse valmis, külmutatakse ja siis aurutatakse vesi välja – sublimatsioon. Ettevaatlik tuleb olla ainult kahe asjaga, pakk on vähe õhem ja igas pakis on väike lusikas. Maitseained on eraldi väikses pakikeses suure sees, st kui keegi tahab ainult riisi ja nt kala siis võib curry ära jätta. Pakil kogukaalu ainult 93 gr, millest toitu kuivana 80 gr n.ö keedetuna 230 gr. Kaloreid portsionile 307 kcal. Hind solarises 2.75. Ei ole paha, mis!!

Kui maitsetõrget pole kujutan ette sellistele j"oosutüüpi" kõrgel vähesööjatele individuaalpakikeseks paras või isegi suur.

Viimaks nipp Tarmo kõrgmäestiku köögi poolelt.

IMG_1751_W

 

Torn on kõrge kuna Georgias väikseid gaasiballoone veel müügis ei ole, muidu oleks keskel väike balloon. Nimelt jahedas nagu Meteojaam oli ja balloni lõpupoole tekib tavaline nn gaasi jama. Ballooni jahtumine, mida võimendab gaasi väljumine ja surve langus. All kruusis on esimene ports kuuma vett koos teepakikesega. See lööb ülejäänud torni meeldivalt kuumaks ja gaas vuhiseb jälle!

KOMMENTEERI

Lisaks juba räägitud Austria Alpiklubi ja Chartise kindlustustele, pakub mägironimise ohtude vastu kindlustust ka USA ettevõtja HCC Medical Insurance Services.

Pakett Atlas Travel® Insurance. Tegemist reisipõhise kindlustusega, mille puhul igakordselt antakse hinnapakkumine.

Üldinfo Atlas Travel Insurance. Ronimisega seotud info Mountaineering ja Med. päästega.

Kuuajalise Nepaali reisi kindlustuse preemia (Baruntse, Meru) oli 160 dollarit.

2 Kommentaari

23 augusti postituses sai kirjutatud Spantikute rebenenud õmblustest. Nüüdseks on kingsepp kingsepaärist Rosenfeld Villardi tänavalt saapad üle õmmelnud. Maksis 5 eurot. Loomulikult tuli õmblused teha läbi saapa, mis tähendab, et tõenäoliselt on need nüüd nats jahedamad. Teisel pildil võib tunduda, et justkui oleks õmbluse kõrval vasakul pragu, kuid pole mitte - see on hoopis liimi peegeldus pealambi valguses.

Vana

[singlepic id=1088 w=320 h=240 float=center]

Õmmeldud

[singlepic id=1094 w=320 h=240 float=center]

[singlepic id=1093 w=320 h=240 float=center]

7 Kommentaari

Tänane post on pühendatud varustuse elementidele, mis andsid ekspeditsiooni käigus järele. Tegemist siis peamiselet minu isikliku varustuse hulka kuuluva materjaliga.

1. Käimissauad FIZAN ostetud Matkamaailmast.

[singlepic id=1081 w=320 h=240 float=center]

Ekspeditsioonidest kasutusel olnud ainult sel suvel ja lisaks veel käinud korra alpides Mont Blanc'l umbes 5 päeva kasutust ja talvel Kazbekil 5 päeva kasutust.

Hoolimata oma lühikesest kasutamise east ilmnesid järgmised puudused.

a) Mõlemal saual käepideme alune liim andis järgi ja käepidemed tulid lahti. Näha pildil. Kerisin "hõbeteipi" käepidemete alla et nende liikumist takistada.

b) Üks sau kiilus kinni. Nimelt on nad tavalise keeramise sütsteemiga fikseeritavad (Flexy Locking System). Töötasid üsna ok-lt kuni vähe raskemalt peale vajutasin, sisi kiilus kinni ja ei saanud ka kodus torutangidega enam lahti. Muidugi tuleb ka ära märkida, et Tanõmasi jõe org on erakordselt liiva ja kruusa tolmu rikkalik, mis ei mõju "kruvisüsteemile" hästi.

c) ühe saua puhul sai tema kõige suurem eelis kaal, väidetavalt maailma keregeim 158 gr, ja materjal (Aluminium alloy 7001) tema needuseks. Kuluaaris laskudes toetasin vähe hoogsamalt ja mitte manuaalis ettenähtud võttega ning sau paindus läbi ja pooleks.

Soovitus - osta Fizan saud, siis kui su kaal on kusagil 65 kilo ümber ja seljakott pisike. Vaadates kolleege minu ümber tundusid hästi töötavat samas Matkamaailmas müüdavad Black Diamond Expedition Pole või nn Elliptic (aga kaal 524 gr per  paar). Samuti PetzlCharleti vanakooli ja Mastersi omad töötasi hästi. Kuid ise lähen üle tõenäoliselt nn FlickLocks süsteemile.

2. Jetboil Sumo komplekt ostetud Matkamaailmast.

Tunnistan ausalt et olen juba aastaid Jetboili "fänn" oli olemas ka vana süsteem, mis läks õhtale ebaõige kasutuse tõttu. Minu agitatsioonil võtsime ekspetsile kaasa 3 komplekti Jetboile ja ühe komplekti Primus Ekspress Ti milllel kasutasime Jetboili 1,5 potti. Nii et igale telgile oma keetel. Jetboili gaasitarbimine on 1,75 kW tunnis ja Primuse oma 2,4kW tunnis. primus on võimsam, mis tähendab samas suuremat gaasikulu ja teiseks Jetboili süsteem on ehitatud tõhusamask nn fluxring ja nepreen katte arvelt. Loomulikult töötas Primus+Jetboil pott kombinatsioon perfektselt. Nüüd jetist.

[singlepic id=1082 w=320 h=240 float=center] [singlepic id=1084 w=320 h=240 float=center] [singlepic id=1083 w=320 h=240 float=center]

Jetboil on teinud "kavala" süsteemi ning poti all nn Fluxring kaitseks on disainitud plastikust kattetops, mida saab kasutada ka joogi või söögi nõuna. Idee on suurepärane, teostus nigel. Vähemalt 2 kattetopsi 3 purunesid ekspetsi käigus, kuna plastik liiga jäik ja pakkimisel ju keegi ei pane potti kotti mähkides seda enne mullikilesse. Samas on see väike minetus. Kattetopsi võib juba vabalt enne ekspetsi ära visata ongi kerge.

Suurem häda oli aga selles, et 3-st Jetboili põletist olid 2 vastuvõetamatult lohakalt komplekteeritud. Töötasid, ent kehva jõudlusega. See pani imestama, ent 6000 meetri kõrgusel lakkas 1 täiesti töötamast ja teine ainult visises. Samas on nii kõrgel hommikul iga minut arvel ja õhtul pärast päevatööd tahaks kiirelt saada sooja joogi sisse.

Võtsime põletid lahti. [singlepic id=1086 w=320 h=240 float=center]Õnneks oli kaasas 1 titaan lusikas millel küljes mutrivõtme komplekt. Mileega sai opereerida. Pärislahti sai põleti, aga kirkaga. Pildil näha vidinad.

Nippel - mõlema nipli sees oli vati tups![singlepic id=1085 w=320 h=240 float=center]

Ühe põleti gaasi regulaatori sees oli samuti vati tups![singlepic id=1087 w=320 h=240 float=center]

Ainuke järeldus on see et USA toode ton juppidena toodetud kusagil mujal ning siis komplekteerimise käigus on lihtsalt tehtud lohakat tööd. Õnneks saime probleemi lahendatud ning keetlid tegid oma asja ära nii nagu ette nähtud, tõhusalt ja ilma suurema kärata. 35 väiksest gaasi purgist jäi 15 tervetena alles.

Soovitada nagu ei oskagi midagi. Hea keetel - lohakas töö, kindlasti kasutan edasi.

3. LaSportiva Spantik ostetud Matkaspordist.

Olen topelt saapa sõber, kuigi mul on ka LaSportiva NepalEVO-d, mis on tegelikult sigahead. Vähemalt minu jalale sobivad.

Sapantik on igati mugav ja näeb vinge välja. Mugav kastuada. Käinud Kun-Lun-is, talvisel Kazbekil ja nüüd Tadžikis.

Välissaapad on täitsa läbi. [singlepic id=1088 w=320 h=240 float=center] [singlepic id=1090 w=320 h=240 float=center] [singlepic id=1089 w=320 h=240 float=center]

Pärast Kun-Luni oli läbi edev, tehnilisest materjalist väliskiht ja LaSportiva Matkaspordi vahendusel nõustus saapad kas väljavahetma või kulu hüvitama (valisin viimase), siis nüüd on puruks kanna õmblused!

2 ekspeditsiooni ja selline kulumine, kusjuures tegu ei ole odava jalanõuga. Äärmiselt piinlik lugu. Tundub, et Spantik ei kannata mittemingisugust kividel ja moreenil liikumist. Meenub ka Jüri Vilismäe jutt 2000 aastal Leninil. Tal läks saapa tald pooleks. Vist olid Kiievis toodetud matkasaapad. Jüri nurises, et ta on nendega juba kümneid aastaid käinud ja just nüüd läksid katki. Tõele auandes Spantikute tald - toodetud Vibrami poolt on täiesti ok ja ka sisesaabas on täiesti terve. Ainult pealissaabas kuhu LaSportiva on ise energiat pannud ei pea vastu. Ka tuleb enne igat reisi vahetada kindlasti saapa paelad! Need hõõrduvad puruks keskelt, kus on LaSportiva saabastele iseloomulik pingutuskoht, millega fikseeritakse jalalaba pealsed paelad.   Kuna Spantiku paelad on peenemad kui tavalistel saabastel kuluvad need kiiremini läbi.

31.08.2012 Viisin saapad parandusse. Järgmine teisipäev on näha kas midagi sai või mitte. Samas vaatasin veel korra terava pilguga üle ja üks detail torkas veel silma. Varbas kiirkinnituse rant on üsna kulunud. Kui saapad kätte saan tuleb ülekontrollida, kas ja kuidas ikkagi nt Lynx'd veel peale sobivad. Või on hiljem ainuke alternatiiv rihmik-kassid. Aga sellest siis juba kolmapäeval.

Soovitus - Spantikut osta ainult neil, kes on rikkad või väga rikkad. Käivad AINULT lumel ja jääl  ning kasutavad moreenil ja kividel teist paari saapaid. Muidu kahjuks mugav saabas, aga vastupidavust põhimõtteliselt pole. Joosu saabastel täpselt sama jamps. Coldthistle on Spantik ja veel.

Järgmine kord on veel paar katkiläinud vidinat ülevaadata ja siis ka mõned mõnusad asjad, mis reisi kergendasid ja mugavaks tegid.

4 Kommentaari

Jõudu,

Avaldame eelteate treening-laupäevaku "Ronimisjooks" toimumise kohta 29. oktoobril 2011. Registreerida võib kas siin kommentaarides või Priit Joosu priit.joosu ätt gmail.com.

Täpsema trassikirjelduse avaldame septembri lõpuks - oktoobri esimeseks nädalaks. Üldjoontes alada samad - vastupidavus ehk kummivedu, ronimine vbl kirkadega vbl mitte, laskumine, tõusmine, traverseerimine. Riietus alpinistlik, jalatsid kas saapad või ronimissussid. Asukohaga Tallinnas.

KOMMENTEERI

Müüa kirkade komplekt parimale pakkujale. Komplekt on üsna suur, vist kusagil peaks 1 damper komplekt veel olema, aga pole kindel. Limiithind on 1 uue kirka hind ehk 180 eur. Huvi korral kirjutada kristjan.erik ätt alpinism.ee või siis helistada 5175339 [nggallery id=42]

KOMMENTEERI

Bealil tuli müüki 2010 jaanuarist uut tüüpi köied Unicore. Peaksid olema sellised, millel sukk ei libise ära.  Niipalju kui Beal kodukalt aru sain, tehakse neid neljale köiele: Wall Master, Rider,  Spelendium 8.5 ja Access.

http://bealplanet.com/access/index-us.html

http://Beal-planet.com/unicore/

Aga võib olla ka teistele. Siin ka üks pdf.

Päris alpinismi köit sellist pole. Otseselt taolisest õnnetusest pole ka kuulnud, mis suka pärast oleks juhtunud.