Paul Preuss

mandlwandEnne Esimest Maailmasõda ronis mees nimega Paul Preuss, noor teadlane - armastatakse viidata. Tema arvele on kantud 1200 tõusu, millest 150 esmatõusu ja 300 soolotõusu. Kõik ikka alpide kandis 1913 tegi ta esimesena Aiguille Blanche de Peuterey traaversi Dames Anglaises kurult Peuterey kurule, mille käigus tekkis tal mõte ronida kogu Peuterey ribi ühe pika hooga kuni Blancki tipuni välja. Sest aga ei saanud asja kuna järgmisel aastal kukkus Preuss Mandlwandi põhjaribil surnuks. Miks Preussist kirjutada? Sest enne kõigi oma ronimiste lõpetamist jõudis ta enesanalüüsi kaudu kirja panna mägironimise Kuus Teesi. Katsun need mõistliku tõlkena edasi anda.

  1. Mägironija ei pea mitte ainult olema võrdne ekspditsioonile mille ta ettevõtab, vaid rohkem kui võrdne.

  2. Tõus võib olla ainult nii raske, et oleks tagatud turvaline laskumine ja et mägironija kerge südametunnistusega võib ennast sellise tõusu jaoks kompetentseks pidada.

  3. Tehniliste (kunstlike) abivahendite kasutamine on õigustatud ainult äkilise ja otsese ohu olukorras.

  4. Mauerhaken e kaljunael on hädaabi vahend ja see ei ole alpinistliku süsteemi alus.

  5. Köit võib kasutada raskuste ületamiseks, aga mitte kui põhivahendit ilma milleta ei oleks ekspeditsioon võimalik.

  6. Turvalisuse põhimõte on kõige olulisem põhimõte. Turvalisus tuleneb mägironija õiglasest hinnangust enesele - millekst ta on võimeline ja mida ta soovib ronida, mitte tehniliste abivahendite kasutamisest.

Päris huvitav, eks? Tänapäeval vaieldakse paljuski mõttetult, mis on lubatud tehnikad ja milline on "õige" alpinism, aga sellisele puhtuse tasemele vaevalt kellegi argumendid küündivad. Preussi mõtetes on muidugi kaunis tema soov eneseanalüüsi ja eetikat väärtustada. Näiteks nimetab ka Messner Preussi on ideoloogilise kasvatajana.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga