Lühike faktiline kokkuvõte

13.07

Jõuame hommikul kell 5 Dušanbesse. Päeval teeme sisseostud supermarketist, turult ja kahest spordikaupade kauplusest. Mõlemad ööd hotellis Poykhat (endine Dushanbe)

14.07

Kell 7 sõidame välja. Kaks Toyota Land Cruiserit ja üks Mitsu Delica. Öö Kala-i-khumbis kodumajutuses

15.07

Sisseostud Rushonis, siseneme Bartangi orgu. Öö kodumajutuses. Sünnipäev.

16.07

Sõidame kuni Ruhš-i küla taga oleva seli kohani. Autojuhid streigivad ja pöörduvad tagasi. Rendime eeslid ning liigume 16 km-i edasi Gudara (2994 m) külla. Ööbime kodumajutuses. Tõnu sünnipäev.

17.07

Rendime UAZ-i. UAZ viib 4 inimest ja varustuse Kok-Jari (Tuptal). Teised tulevad jala umbes 15 km-i ja siis saavad UAZ-i peale (3185 m). Kõik lõunaks Kok-Jaris. Arusaamtused varem tellitud eeslimeestega. Mehi on rohkem kui vaja ja nad tahavd rohkem raha, kui kokkulepitud. Jõuame kompromissile ja ületame Kok-Jari jõe. Kerge ületus. Ööbime umbes 300 meetrit eemal. (3306 m)

18.07

Esimene pikem matkapäev. Tanõmasi orus ületame Jangidavani, Kõršindžilga, Jamandžilga jõed. Ületused lihtsad. Rashdžilga jõe ääres üle Tanõmasi ei saa. (Nimetused vene keelest profaani poolt ümber löödud). Ööbime madalal terassil (3470 m). Päeva teekond umbes 16 km-i. Liigume jõe suudmest vaadates paremal kaldal, voolu suunast vaadates vasakus. Nii enam-vähem kuni viimase laagrini välja.

19.07

Karjused hommikul ületavad esimese Tanõmasi haru. Meile hea õppetund. Tagasi kalda äärde saame ise, ületades kaks madalamat haru. Liigume kuni Tordary jõeni, mis väljub Põhja-Tanõmasi liustiku alt. Karjused keelduvad seda ületamast ja otsustavad tagasi pöörduda. Ööbime madalal terassil. Vett ei ole. Tuuline (3640 m).

20.07

Ületame Tordary jõe. Sven ees. Tugev vool. Paneme tugiköie. Turult ostetud reps, mis hiljem osutub ebakvaliteetseks. Liigume edasi baaslaagri kohani. Esialgu mööda Tanõmasi serva ja vahepeal mööda terrassi. Poole varustusest jätame maha.  Esimesse normaalsesse kohta, Tanõmasi kaldale. BC teeme otse Tanõmas2 liustiku vastu. Vahel ainult Tanõmasi jõgi. BC tolmune, aga juures järv ja puhas oja kõrval (3850 m).

21.07

Toome järgi mahajäetud varustuse.

22.07

Puhkepäev. Proovime jõge ületada kolmest kohast, aga ei suuda. Kõigepealt Sven, siis Rooden ja lõpuks Andres. Liiga hilja alustasime. Tugev vool. Julgestasime kahe köiega. Ühega ülalt  voolu, et vool läbijat alla ei kannaks ning tuge pakuks. Teisega risti kaldalt, tagasitõmbamiseks. Mõlemat läheb vaja. Suudan visata kivi koos repsuga üle jõe. Nii jääb.

23.07

Varahommikul õnnestub mul esimesel katsel jõgi ületada, kasutades eilmisel päeval visatud repsu. Vool on natuke nõrgem. 150 meetrit eemale teeme tirooli traaversi ja tõmbame kogu varustuse ja inimesed üle.

Liigume 4346 m kõrgusele laagrisse 1: Laager on  liustiku serval, moreenvalli taga. Roheline plats ja vett on.

24.07

Luurepäev. Oleme samas laagris. Tõuseme (4630 m) kõrgusele ilma kottideta, et vaadata kuskohalt edasi. Ees ootab esimene jäämurd.

25.07

Liigume edasi. Pikk päev. Möödume jäämurrust paremalt. Traaverseerime järsku moreennõlva, satume kivivaringusse: Liigume liustiku keskossa. Sven liigub ees. Jääme kell 16.00 õhtule liustikul 4830 m kõrgusel. Ees ootab teine jäämurd.  Liustikul liigume  kahes viieinimese seongus.

26.07

Püüame jäämurrust mööduda paremalt moreenilt. Algus õnnestub, kuid siis peame liikuma tagasi liustiku keskele. Kaljuseinalt tulevad ohtlikud varisevad kivid (4900 m). Joosu liigub ees. Pikk päev. Ületame “soo” (5150 m). Lõpuks jõuame kolmanda jäämurru alla. Leiame normaalse laagripaiga ja jooksvat vett. Jääme ööbima. (5209 m) Koht on Tanõmas 2 liustiku pöördekoha juures oleva kaljusaare all. Paremat liustiku serva peame liikumiseks liiga ohtlikuks, karniisid, rippliustikud ja varingud.

27.07

Puhkepäev. Lebame ja mõmiseme oolrait.

28.09

Liigume edasi. Joosu ees. Kolmanda jäämurru läbime otse, natuke kaljusaarest paremalt, seda “riivates”. Teeme pika päeva ning liigume Paabeli kuru (Pabelja) alla. (5686 m)Kogu TÜ350 sein ja kurule tõus on näha. Samuti Võssokaja Stena ja viost nn. 30 aastat tagasi matkajajate poolt “lörtsitud” tipp.

29.07

Puhkepäev. Andres, Sven ja mina teeme tõusu kurule. Kõige pealt lumenõlva traavers seraki alla kuru vasakusse serva. Andres tallub rada. Seraki alt kerge traavers ja tõus paremale ülesse. Tõus mööda nats ebameeldivat jää-lume nn “kalgospore”. Panen lumevaiast ja labidast tugiköie. Sven liigub mööda järsku lumenõlva otse ülesse. Köit ei pane, neid on vähe. Enne kurule tõusu on suur pragu või bergschrund. Sillad on kehvad.  Panen kurult alla tugiköie.

30.07

Kogu grupp tõuseb kurule. Tugiköied korjame ülesse ja võtame kaasa. Telgid paneme kuru vasakusse serva, võimalikult marsruudi alla (5943 m). Andres, Joosu ja Tõnu lähevad rada tegema. Panevad kolm tugiköit, kuni võtmelõiguni. Joosu saab mõnuga ronida.

31.07

6.20 väljuvad esimesed: Andres ja Tõnu marsruudile. Teised järgnevad poole tunni jooksul. Võtmelõiguni läheb tõus  kiirelt. Umbes tund. Andres ronib võtmelõigu –  “musta sandarmi alt” traavers paremale (6050 m). 1,5 köiepikkust.  Viis julgestuspunkti. Seejärel ühe köiepikkuse tõusu otsa. Külmetab. Ronin lihtsa tõusu harjale. Harjalt liigub kogu grupp tippu. Tipus oleme umbes kell 12:30, kogu grupiga. (GPS-i baromeetriline altimeeter 6227 m, GPS 6241 m, teine GPS 10 m rohkem). Laskumine on lihtne – kuni traaversini. Traaversil Joosu laskub viimasena. Üks jaama nael tuleb välja, 30nd aastat tagasi pandud nael püsib ilusasti. Vanast jaamast on veel näha reps, ülejäänud on lume ja jää all. Esimese osa Joosu laskub topeltköitega. Teise osa traaversist ronib tagasi. Köisi on vaja edasiseks laskumiseks ja midagi maha jätta ei tohi. Pärast traaversit paneme veel kolm laskumisköit. Köied on meil 60. meetrised. Ilusasti laagis tagasi.

1.08

Laskume kurult. Jätame 2 lumevaia nõlva. Seejärel laskume kiirelt edasi. Loodame samal päeval liustikuga ühele poole saada või maksimaalselt alla. 4923 m kõrgusel serakilt laskudes Rooden murrab jala. Umbes kell 16.30. Roodenile kohe valuvaigisti sisse ja lahas ümber. Oleme kehva kohapeal, jäämurrutus ja kivivaringu oht. Liigume esimesse võimalikku telkimispaika. Umbes 100-150 m edasi. Suhteliselt halb koht, aga midagi pole teha. Rooden alguses kahe vahel hüpleb ühel jalal. Hiljem tõstame ja lohistame. (4850 m)

2.08

Teeme kanderaami ja alustame tassimist. Pikk päev. Kuni kella 23ni õhtul välja. Pealampides. Mõned väga ebameeldivad kohad. Järsk jäämoreenil laskumine, kivivaringus, laiad praod. Saame aga liustikult minema. Pidev side Katriniga. Helistame ka ise Elena Lorentsile. Side akadeemik Villemsiga, doktor Pille Saluvere annab nõu. Ei õnnestu kohe kopterit saada. Maandumisplatse ka ei ole. Ainult ülesse-alla reljeef. (4650m) Raske.

3.08

Jätkame tassimist. Liigume üle nõlva rohelisele harjale. Laskume 4200 peale. Raske. Ent nüüd oleme hea kohapeal. Kliinikumi juhataja dr. Märtson nõustab pikalt Priitu. (4190 m)

Rooden on tubli.

4.08

Ootame kopterit. Venib. Pilvisus koguneb. Lõpuks kella 13ne ajal kopter tuleb. Võtab Roodeni ja Marko peale. Marko läheb saatjaks ja sanitariks. Kõigil kergendus. Alustame kohe laskumist ja jookseme tirooli traaversi köiteni. Sven ületab esimesena, saab märjaks. Paneme lisaköied ja ületame Tanõmasi. Tundub olevat juba nagu kodus. Õhtul sööme BC-sse jäätud asju ja teeme ühe Viru Valge. 80ne. Hea.

5.08

Alustame laskumist. Tordary jõest üle ei saa. Tulles jäätud köis katkeb ja on üsna kole olukord. Õnneks midagi hullu ei juhtu.  Läheme kaarega üle Põhja-Tanõmasi liustiku keele. Tüütu, aga samas lihtne minek.

Jõudes teisele poole jõeületuse kohta võtame sinna jäetud varustuse –  kotid ja kommi. Liigume kuni kohani, kus Tanõmasi jõgi tulles tee kinni pani.

6.08

Alustame kell 6. Püüame jõge ületada. Ei saa, liiga palju vett ja tugev vool. Tuleme nats tagasi ja tõuseme jõe kõrvalt ülesse terassile. Tõusu 600 meetrit. Vastik. Aga midagi pole teha. Hea, et Priitu ei pea tassima. Õhtul kella seitsmeks oleme Kok-Jaris. Ootamas 2 autot – hernesupp, lepjoška, vorst ja liiter piiritust. Ööbime kusagil kaugemal karjuse jurtas.

07.08

Jõuame Murgabi ja jääme lõksu. Alustame jälle läbirääkimisi, Saksa ja Eesti saatkondadega. Katrin on toru otsas.

09.08

Sõidame Kirgiisasse Oši linna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga