Varustus 1, täiendatud

Tänane post on pühendatud varustuse elementidele, mis andsid ekspeditsiooni käigus järele. Tegemist siis peamiselet minu isikliku varustuse hulka kuuluva materjaliga.

1. Käimissauad FIZAN ostetud Matkamaailmast.

[singlepic id=1081 w=320 h=240 float=center]

Ekspeditsioonidest kasutusel olnud ainult sel suvel ja lisaks veel käinud korra alpides Mont Blanc’l umbes 5 päeva kasutust ja talvel Kazbekil 5 päeva kasutust.

Hoolimata oma lühikesest kasutamise east ilmnesid järgmised puudused.

a) Mõlemal saual käepideme alune liim andis järgi ja käepidemed tulid lahti. Näha pildil. Kerisin “hõbeteipi” käepidemete alla et nende liikumist takistada.

b) Üks sau kiilus kinni. Nimelt on nad tavalise keeramise sütsteemiga fikseeritavad (Flexy Locking System). Töötasid üsna ok-lt kuni vähe raskemalt peale vajutasin, sisi kiilus kinni ja ei saanud ka kodus torutangidega enam lahti. Muidugi tuleb ka ära märkida, et Tanõmasi jõe org on erakordselt liiva ja kruusa tolmu rikkalik, mis ei mõju “kruvisüsteemile” hästi.

c) ühe saua puhul sai tema kõige suurem eelis kaal, väidetavalt maailma keregeim 158 gr, ja materjal (Aluminium alloy 7001) tema needuseks. Kuluaaris laskudes toetasin vähe hoogsamalt ja mitte manuaalis ettenähtud võttega ning sau paindus läbi ja pooleks.

Soovitus – osta Fizan saud, siis kui su kaal on kusagil 65 kilo ümber ja seljakott pisike. Vaadates kolleege minu ümber tundusid hästi töötavat samas Matkamaailmas müüdavad Black Diamond Expedition Pole või nn Elliptic (aga kaal 524 gr per  paar). Samuti PetzlCharleti vanakooli ja Mastersi omad töötasi hästi. Kuid ise lähen üle tõenäoliselt nn FlickLocks süsteemile.

2. Jetboil Sumo komplekt ostetud Matkamaailmast.

Tunnistan ausalt et olen juba aastaid Jetboili “fänn” oli olemas ka vana süsteem, mis läks õhtale ebaõige kasutuse tõttu. Minu agitatsioonil võtsime ekspetsile kaasa 3 komplekti Jetboile ja ühe komplekti Primus Ekspress Ti milllel kasutasime Jetboili 1,5 potti. Nii et igale telgile oma keetel. Jetboili gaasitarbimine on 1,75 kW tunnis ja Primuse oma 2,4kW tunnis. primus on võimsam, mis tähendab samas suuremat gaasikulu ja teiseks Jetboili süsteem on ehitatud tõhusamask nn fluxring ja nepreen katte arvelt. Loomulikult töötas Primus+Jetboil pott kombinatsioon perfektselt. Nüüd jetist.

[singlepic id=1082 w=320 h=240 float=center] [singlepic id=1084 w=320 h=240 float=center] [singlepic id=1083 w=320 h=240 float=center]

Jetboil on teinud “kavala” süsteemi ning poti all nn Fluxring kaitseks on disainitud plastikust kattetops, mida saab kasutada ka joogi või söögi nõuna. Idee on suurepärane, teostus nigel. Vähemalt 2 kattetopsi 3 purunesid ekspetsi käigus, kuna plastik liiga jäik ja pakkimisel ju keegi ei pane potti kotti mähkides seda enne mullikilesse. Samas on see väike minetus. Kattetopsi võib juba vabalt enne ekspetsi ära visata ongi kerge.

Suurem häda oli aga selles, et 3-st Jetboili põletist olid 2 vastuvõetamatult lohakalt komplekteeritud. Töötasid, ent kehva jõudlusega. See pani imestama, ent 6000 meetri kõrgusel lakkas 1 täiesti töötamast ja teine ainult visises. Samas on nii kõrgel hommikul iga minut arvel ja õhtul pärast päevatööd tahaks kiirelt saada sooja joogi sisse.

Võtsime põletid lahti. [singlepic id=1086 w=320 h=240 float=center]Õnneks oli kaasas 1 titaan lusikas millel küljes mutrivõtme komplekt. Mileega sai opereerida. Pärislahti sai põleti, aga kirkaga. Pildil näha vidinad.

Nippel – mõlema nipli sees oli vati tups![singlepic id=1085 w=320 h=240 float=center]

Ühe põleti gaasi regulaatori sees oli samuti vati tups![singlepic id=1087 w=320 h=240 float=center]

Ainuke järeldus on see et USA toode ton juppidena toodetud kusagil mujal ning siis komplekteerimise käigus on lihtsalt tehtud lohakat tööd. Õnneks saime probleemi lahendatud ning keetlid tegid oma asja ära nii nagu ette nähtud, tõhusalt ja ilma suurema kärata. 35 väiksest gaasi purgist jäi 15 tervetena alles.

Soovitada nagu ei oskagi midagi. Hea keetel – lohakas töö, kindlasti kasutan edasi.

3. LaSportiva Spantik ostetud Matkaspordist.

Olen topelt saapa sõber, kuigi mul on ka LaSportiva NepalEVO-d, mis on tegelikult sigahead. Vähemalt minu jalale sobivad.

Sapantik on igati mugav ja näeb vinge välja. Mugav kastuada. Käinud Kun-Lun-is, talvisel Kazbekil ja nüüd Tadžikis.

Välissaapad on täitsa läbi. [singlepic id=1088 w=320 h=240 float=center] [singlepic id=1090 w=320 h=240 float=center] [singlepic id=1089 w=320 h=240 float=center]

Pärast Kun-Luni oli läbi edev, tehnilisest materjalist väliskiht ja LaSportiva Matkaspordi vahendusel nõustus saapad kas väljavahetma või kulu hüvitama (valisin viimase), siis nüüd on puruks kanna õmblused!

2 ekspeditsiooni ja selline kulumine, kusjuures tegu ei ole odava jalanõuga. Äärmiselt piinlik lugu. Tundub, et Spantik ei kannata mittemingisugust kividel ja moreenil liikumist. Meenub ka Jüri Vilismäe jutt 2000 aastal Leninil. Tal läks saapa tald pooleks. Vist olid Kiievis toodetud matkasaapad. Jüri nurises, et ta on nendega juba kümneid aastaid käinud ja just nüüd läksid katki. Tõele auandes Spantikute tald – toodetud Vibrami poolt on täiesti ok ja ka sisesaabas on täiesti terve. Ainult pealissaabas kuhu LaSportiva on ise energiat pannud ei pea vastu. Ka tuleb enne igat reisi vahetada kindlasti saapa paelad! Need hõõrduvad puruks keskelt, kus on LaSportiva saabastele iseloomulik pingutuskoht, millega fikseeritakse jalalaba pealsed paelad.   Kuna Spantiku paelad on peenemad kui tavalistel saabastel kuluvad need kiiremini läbi.

31.08.2012 Viisin saapad parandusse. Järgmine teisipäev on näha kas midagi sai või mitte. Samas vaatasin veel korra terava pilguga üle ja üks detail torkas veel silma. Varbas kiirkinnituse rant on üsna kulunud. Kui saapad kätte saan tuleb ülekontrollida, kas ja kuidas ikkagi nt Lynx’d veel peale sobivad. Või on hiljem ainuke alternatiiv rihmik-kassid. Aga sellest siis juba kolmapäeval.

Soovitus – Spantikut osta ainult neil, kes on rikkad või väga rikkad. Käivad AINULT lumel ja jääl  ning kasutavad moreenil ja kividel teist paari saapaid. Muidu kahjuks mugav saabas, aga vastupidavust põhimõtteliselt pole. Joosu saabastel täpselt sama jamps. Coldthistle on Spantik ja veel.

Järgmine kord on veel paar katkiläinud vidinat ülevaadata ja siis ka mõned mõnusad asjad, mis reisi kergendasid ja mugavaks tegid.

7 Comments on “Varustus 1, täiendatud”

 1. Mida rohkem materjalid ja tehnoloogia areneb, seda kehvemaks tooted lähevad. Aga see pole kindlasti mingi õigustus. Täna ostsin 8 euri eest endale vabaaja jalatsi ja ei ootagi, et see aastaid vastu peaks (vahel peab isegi 5-6 aastat :)). Kui plekid 300-400 euri saapa eest on ootused teised. Mul Baruntse välissaabas neopreen rebenenud ja õmblused siit-sealt lahti – aasta jagu nooremad kui Kr-E Spantikud. Käimiskepid võtsin seekord 13 aastat vanad Ferrino Sherpad (minu esimesed teleskoobid). 1,5 aastat vanad Mastersid – üks läks allavoolu, teise kinkisin karjusele, mõlema käepidet olin eelnevalt liiminud. Ei olnud kõige odavamad kepid.
  13 aastat vanad Salomoni nahksed marsruudisaapaid saan hädapärast praegugi mäes kasutada. Samas pole ka minu soovitus raskeid vanaaegseid saapaid muretseda, pigem ikka tehnoloogiaga kaasas käia ja paratamatult vigu leida.

 2. Tõesti – Spantik ei ole saabas moreenidel ja klibudel käimiseks. Nagu ka mistahes muu kahekordne saabas. Ideaalne on mägimatkaks ehk baaslaagrisse ja sealt ära trekkimiseks kasutada ikka vastupidavaid nahast matkasaapaid ja kallist Spantikut mitte lõhkuda. Mul on kahest Andide moreenidel ronimisest Spantiku tallad täiesti ümarad ja õmblused mitmest kohast lahti. Lumel ja jääl Spantikule etteheiteid mul ei ole. Sauade osa on kehvad kogemused Mastersi toodetega. Mõlemal kasutatud paaril (X-light) on otsikud ära tulnud ning ühel käepide liimist lahti. Kui pideme võib tagasi liimida, siis otsikuid asendada ei saa ja sellised sauad võib ära visata. Ja nagu mainitud, tavaline fikseerimise süsteem – keeramine – võib kinni kiiluda. Seda on Mastersitega ka tihti juhtunud ning ühel saual purunes veel ka plastmassist fiksaator. Raskemad, kuid FlickLock süsteemiga kaikad tunduvad mulle praegu igatahes õigem valik.

 3. Jah, nõus Tarmo. Kuid ikkagi tekib küsimus, kuidas ei suudeta valida niiti ja teha õmblust korralikult. St nahk on terve aga õmbluse niit katki. Mulle jääb see mõistatuseks, miks taset nii alla lastakse.

  Topeltsaapa kohta, ma sellist üldistust kohe ei teeks. Koflach, nüüd švetslaste hoole all peab ilusasti moreenile vastu, aga eks see ole ka puhas plastik ja nats vanamoodne.

 4. Ma kasutasin sellel aastal esimest korda Flexi asemel Flicki – http://www.blackdiamondequipment.com/en-eur/shop/mountain/trekking-poles/trail-trekking-pole
  Mõnusad. See, et need raskuse all koku ei vaju ja miinuskraadidega pikkuse reguleerimiseks käsi paljaks ei pea ajama, kaaluvad selle 520g paar küll üles.

  Kui inimkaamelit ei pea mängima, on topelt- või üldse tipusaapa kasutamine lähenemiseks muidugi mõttetus. Nagu ameeriklased ütlevad – naelane raskus jalas võrdub viie naelaga seljakotis. Uut matkasaabast http://www.lasportiva.com/approach.html?&L=1&tt_products%5Bproduct%5D=192&cHash=41e8467a8a70aa84ff302676484a7bf8 sai muuseas korra proovitud ka BC ja C1 vahel, ehk siis 6000-ni ja lumerohkel liustikul. 13oog asemel 500g ning rohkem liikuvust ja hingamist lisas märgatavalt mugavust ja kiirust. Mii laik!

 5. Ma usun ja loodan, et seal kaugel ameerikamaal on mõni nutikas inimene ka kes ikka üritab seljakotti võimalikult kergeks teha. Topeltsaabas võib olla kaunis mugav käimiseks, Joosu kiidab seda külge Spantikutest alati taevani. Eks ta palavavõitu ole 🙂 Samas mööda vastikuid erisuurusega kive tatsudes olen suurtel “triikraudadel” märganud stabiilsuse osas eeliseid, trekisaapaga võrreldes. Tuli meelde, et eelmine aasta Tadzhikis oli Allanit päris hirmutav järsul moreenil tossudega liugu laskmas vaadata. Harjumise asi.

 6. Ka minul on need samad Fizani ülikerged käimise kepid. Sama viga käepidemetega – tulid lahti. Lukustuse kinnikiilumist pole esinenud, ilmselt seetõttu, et ma neid sageli lahti võtan ja puhastan.
  Saabaste kiire lagunemine on masendav. Minu 8a vanad La Sportiva Nepal Extreme saapad on siiani tegusad ja head. Tald on küll kulunud aga saapapaelad on siiani originaalid ja terved!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga