Üks filmijupp suvisest ekspetsist

Menu Kirjastus tootis Tartu Üikooli 380 aastapäeva puhul õige mitu vidoe teost. Üks neist oli ka meie ekspedistiooni materjalidest kokku lõigatud 29 minutine lugu.
Ekspeditsiooni liikmena pean kohe kindlasti kinnitama, et meie käsi mujal kui operaatoritöös mängus ei olnud. Tegelikult tahaks selles osas isegi nats õiendada.

Esitasime küll hulga soovitusi fakti ja esteetiliste vigade kõrvaldamiseks ning tuimast köögisaatest mägiekspetsi filmi tegemiseks, kuid kahjuks neid kuulda ei võetud. See on ka mõneti arusaadav, kui tähtajad ees oluline tõhusus ja mitte hea loo jutustamine ning mägedest aimu pole. Õppetunnid on lihtsad (i) head asja teevad head proffid, kelles hulgaga kirge ja (ii) maksja tellib muusika.

Aga eks me teadsime seda tehtud tööde ja suhtumise põhjalt enne mäkke minekut. Samas tore et üldse midagi kokku tehti.

Mõned näited märkustest mida saatsime:
“Ekspeditsioonil käinutena, aga ei saa täpselt aru mis tootega on tegemist. Kahju, et selles versioonis on lõivu makstud nn „üld-populaarusele“ ja jäetud mägironimisest mulje, et eks see üks paras lontsimine oli, mis tegelikult ei vasta tõele. Nii mahu suhtes, st turg – rahavahetus, eriti rahavahetus on saanud väga suure tähelepanu osaks vs mägironimine, kui ka vaikelu vs. tegevuskaadid osas. Ekspeditsiooni nn pärisosa algab alles pärast üheksandat minutit!”
Puudused
(i) Filmi alguses ca 00:25-00:42 kasutatud materjalid ei lähe absoluutselt kokku tekstiga, mida taustaks räägitakse. Jutt käib TÜ tipus käimisest 30 aastat tagasi, ent pilti näidatakse suvalisele 5000-lisele tehtud aklimatitõusust ja õppustest. Kui õppuste kaader isegi sobib tegevusena, siis võiks tegelikult muu pilt käia ikkagi mäetipus käimise kohta 30 aastat tagasi, mitte ca 25-30 km eemal sündmusi pildis kajastades. Kes sisu teavad (24 ekspeditsi liiget 1982 a ekspeditsioonist) ja veel mõned, märkavad selget vastuolu jutu ja pildi vahel.
1982 filmi materjalidest käivad mäetipu kohta kohasem valik kaadritest ajavahemikel 17:15-17:26, 17:50-18:02, 18:14-18:21, 19:35-19:52, 20:55-21:07.
(ii) kogu kontseptsioon liiga pehme – vähe „päris tegevuse“ lõike, mida sai küllaldaselt filmitud: Näiteks
a. Liustikul liikumise GOpro kaadrid kasutamata https://vimeo.com/48763134 6:45 koht väga iseloomulik, (SEE LÄKS SISSE)
b. Andrese ronimiskaadrid täiesti kasutamata http://www.youtube.com/watch?v=WqeaeJRxSOs eriti tagapool 3:20 nt klemmi paigalduse, näiteks jääpuuri keeramist, karabiinist köie läbi klõpsamist, kaamera kukkumine, kirkade löömine, seal ka eespool jaama tegemist jmt. Ehk alpinism – suures osas filmist väljas. Miksida grupi liikumisega harjal jne oleks saanud päris laheda asja.
c. Andrese liikumine kui Andres hakkab võtmelõigu järgsest jaamast väljuma – see harjale tõus (Selle võrra alguses linna-turu-bensiini kaadreid vähendada samapalju)
d. Telgi ja laagrielu kajastus on minimaalne, Tõnu GoPro materjal.
e. Sama ka huvitavamate pääste lõikudega, aga viimane ehk polnudki peamine.

(v) Märkused teksti kohta, mis saadetud 9.10.2012 jäänud täiesti kasutamata, sellest ka ebatäpsused, millele viitas näiteks Tõnu. Tuleks uuesti sisse lugeda.

… jne. Neid oli palju

Samas kuna tootjafirma on antud tegevusvaldkonnas ka alles arenev/alustav/kasvav võib üht-teist ka andeks anda.

Kellel huvi saab järelvaadata

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga