Magamiskott

RE: POST

Viitena varem avaldatud üleskutsele soetasin magamiskoti. Cumulus Panyam 450. 866 gr köögikaalu järgi pakituna kompressiooni kotti.

Pärast esimest kasutamist panen kommentaarid ülesse.

Cumulus 450 – mul külm ei olnud, aga päris külmas ei maganud ka. Natuke on kitsa lõikega, aga see kaalu eelise saamiseks. Ostsin lisaks Ultralight Bivi (Endurance), mis mahub koos magamiskotiga selle n.ö kompressiooni kotti. Bivil ei ole lukke ega muud taolist käib lihtsalt kotina ümber. Kusepudeliga on natuke sahmimist ja harjumist vaja. Bivi saab edukalt kasutada ka eraldi on pakituna rusikasuurune. Hea vista kaasa vahest.

Kompresiooni- või kandekott on Pertex Endurance materjalist st veekindel.

Kui pappi oleks siis tõenäoliselt eelistaks Lermo asemel Rab Neutrino Endurance’i just väliskanga pärast. nn 600 sajastel Hinnavahe miski 300 naela vs 300 euri. Kaaluvahe Rab 1080 vs Cumulus 1000 (enda 450 kaaludes oli miski 45 gr vist raskem, kui lubatud); temp komf/extr -9,5/-28 vs -13/-32.

Kui päris jahe on siis nii või naa oled soojas pesus ja vbl ka miski kuhvt seljas.

Joosul ja Erkkil on Cumulus 600, Allanil Rab ehk oskavad täpsustada muljeid.

13 Comments on “Magamiskott”

 1. Sellel kotil peaks olema Pertex Quantum kangas ka väljapool. Sellega võid niiskuskindlusest ainult unistada, ma kardan. Aga ootame katsetulemusi päriselust.

 2. see häda tal on jah, et ei ole Prtx Endurance. Loodetavasti on ööd siis külmad. Ja ehk aitab kavalus kui jagade ja pea osa töödelda Nixwax telgi sprayga

 3. Tõstan vana teema. Kuna endal kah uue sulekoti hankimine päevakorras, siis ootaks kasutajate kommentaare 🙂 Eriti võrreldes Rab Neutrino Endurancega, mis on teisena valikus.

 4. Arvan, et 90 % juhtudest ei ole vahet. Aga 10% elu ja surma olukorras on määrav:)
  Kui on vähegi võimalust vali kõige parem mis kätte saadav.

 5. (1) Eellugu

  Ähh, ostsin ka.

  Rab Neutrino Endurance 400, comf/ext -6/-23, 900 gr ja midagi.

  Kasutanud ainult ühel reisil, max 6000m. Allpool magasin enamasti lukk poolenisti lahti, üleval kinni. Külm polnud kunagi. Märg polnud kunagi. Kitsas polnud kunagi. Kusepudeliga polnud mingit probleemi.

  Ostsin Soomest, kuna RAB netileht näitas, et see on Tallinnale kõige lähem koht, kust saada. Ja arvestades seda, et reisini oli 10 päeva aega, ei kulutanud hinnavõrdlusele ja alternatiivide otsimisele just mitte ülemäära palju aega. Maksin krediitkaardiga netis, töökaaslane tõi komandeeringu käigus ära, nii et muid kulusid ei olnud.

  http://camu.fi/shop/retkeily/makuupussit/neutrinoendurance400lzmaya.html

  (2) Miks on vaja üldse seda, et magamiskoti väliskangas oleks veekindel?

  Kõige paremini saad sa sellest aru siis, kui käid mägedetripil koos Kristjan-Erikuga. Sellisel juhul pead tõenäoliselt vähemalt ühel ööl ööbima Mountain Hardware oranžis ägedas mägedetelgis. Ja kuigi see telk on väidetavalt sitaks kerge (see väide ei kehti muide kõrgustel >5000m), siis selle telgi omapära on see, et kui väljas tuiskab, siis tuiskab ka telgis. Õhutusavasid kinni ei julge panna, sest kogu telk on täis silmatorkavaid hoiatuskirju, et siis sured lämbumissurma. Ei taha.

  Magad. Ärkad öösel üles. Sirutad käe välja ja tõmbad sõrmedega mööda magamiskoti pinda.

  See on täiesti märg.

  Nagu märgalad.

  Sissetuisanud lumi ja tekkinud kondens ja muu jamps. Jumalast kõhe hakkab. Mõtled vaikselt, et varsti hakkab see kõik sinu kehani jõudma ja kui ebameeldiv see kõik saab olema.

  Jääd uuesti magama.

  Ärkad hommikul üles. Mitte midagi.

  (3) Kas endurance on 100+ eurot parem kui quantum?

  Pole õrna aimugi.

  Näide elust: Oma eelmise magamiskoti (mingi Ferrino tollase popi mudeli) ostsin umbes 10 aastat tagasi. Kui praegu oma kadunud 409 eurot järgmise 10 aasta peale jagan, saan 40,9 eurot aastas ehk 3,4 eurot kuus. Kuna pole paar kuud Eestis viibinud, siis ei tea, palju õlu nüüd juba maksab, aga lambist pakun, et keskmisel 3,4 eurot.

  Ainuke järeldus, mis mina siit teha oskan, on selline: joo vähem ja osta korralik magamiskott.

  Disclaimer: kui minu jutu põhjal sita asja ostad, siis süüdista iseennast.

 6. Tänud Markole, argumendid on veenvad. Vahepeal sain tagasisidet ka Cumuluse tootjalt ja neilt on võimalik tellida magamiskotte ka Pertexist väliskihiga. Ehk siis hetkel on valik tehtud – Cumulus Panyam Endurance 🙂

  PS: Eritellimusel kott maksab +30 euri kodulehel olevale hinnale.

 7. Aga ikkagi, kas veekindel kiht magamiskoti peal on hea?
  Ma ostsin ka paar aastat tagasi mingi Ferrino bivy koti (ilma lukkudeta aga veekindla väidetavalt). Üldjuhul tähendab aga veekindel, et ta ei hinga hästi. Täpselt nagu core jope – jutu järgi hingab aga ega ta tegelikult ei hinga eriti. Tuleb ikka tuulutusavad ja lukud lahti hoida, siis hingab.
  Ühesõnaga testisin seda nii, et magasin mingi -15 kraadiga õues kodu hoovis telgis, sees Ferrino sulekott. Tulemuseks oli see, et ärkasin poole öö pealt ja kuna pealmine kott oli suht vähe hingav siis oli kogu sule magamiskott märg ja bivy ka seestpoolt nõretas. Teatavasti liigub niiskus sooja poolt (ehk keha poolt) külma poole ja kui ta edasi ei saa mingist kihist (eeldusel, et kiht on miinustemperatuuri osas) siis tekib kondensaat.
  Poole öö pealt kolisin tuppa ära.
  Väga üllatav ja ebameeldiv kogemus oli.
  Seega ma ei ole kindel kas veekindel pealiskiht on see kõige parem lahendus.
  Ma ei tea mis kogemus teistel on, oleks päris huvitav teada.

 8. Magamiskott on tootja poolt enamasti mõeldud ikka autonoomse üksusena, s.t. kui sinna mingeid lisakotte peale või sisse hakata disainima, siis on suur tõenäosus, et see ei tööta enam nii nagu tootja on mõelnud-arendanud-testinud-disaininud. Pertex Endurance ei ole mingi veekindel ja hingamatu kangas (vt. http://pertex.com/fabrics/endurance/ ) inglishis vastavalt water resistant, mitte waterproof. Veekindlaks loetakse laboritestis 10000mm, see kangas on 10 x vähem,.
  Faktid on, et sulg paratamatult peab jääma kuivaks või ta ei tööta ja telgis, kus enamus avasid on kinni, tekib kondentsi. Seal tuleb igaühel leida endale parim kompromiss. Marko kommentaarile kirjutan mina ka alla. (Kasutan Rab Neutrino Endurance 400, 600 ja Mountain Equipment Iceline)

 9. Mulle ka tundub Allanil ja Marko jutt loogiline. Eriti kehvas telgisiseses ilmas koos Tõnuga kasutasin samast Endurance kangast bivikotti magamiskoti peale ja ei märganud miskit märga vms. Loomulikult nt sama Panyam Endurance kangast oleks palju mugavam olnud. Järgmise tellin Lermo eeskujul.

 10. Mul on Cumulus Panyam 600. “Tavaline”, see, mida kodukalt saab. 1030 grammi.
  Kasutatud sihtotstarbeliselt kahes kohas. 2013 Fan – max ööbimised 5000m (neist üks korralikus tormis), 2014 Lenin (3 ööd Razdelnajal, 6000+). Kott on olnud soe, niiskusega pole häda olnud.

  Küll aga on tunne, et kahe aasta vanusena kipub kott kokku vajuma. Et pole algset puhevil olekut. Kotti pole pestud, kogu matka-välise aja on ta vabas (kokku pressimata) olekus… Ma ei tea, kas see on minu luul või ei kipuvadki kerged sulekotid ajaga kokku vajuma? Kuidas teil?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga